Короната го зави Бразил во црно, а Болсонаро уште е против воведување мерки

Бразил за првпат забележа повеќе од 4.000 смртни случаи поврзани со коронавирус во 24 часа, додека уште позаразната варијанта на вирусот поттикна зголемување на бројот на заразени, објави BBC.

Земјата е завиена во црно - болниците се преплавени со пациенти, луѓето во некои градови умираат додека чекаат лекување. Вкупниот број на смртни случаи во земјата досега е скоро 337.000. Само САД имаат поголем број на жртви. Здравствениот систем во Бразил - земја со 210 милиони жители – пропаѓа или е пред колапс во многу области.

Но, претседателот Жаир Болсонаро продолжува да се спротивставува на воведување какви било мерки за контрола на инфекцијата.

Тој тврди дека штетата врз економијата би била дури и полоша од влијанието на самиот вирус и се обиде да укине некои мерки преземени од локалните власти во судовите.

Зборувајќи пред приврзаниците пред претседателската резиденција во вторникот, тој ги критикуваше мерките за карантин, велејќи дека тие се поврзани со зголемување на телесната тежина и депресија и водат кон невработеност. Не даде коментар за бројот на жртвите.

Досега во Бразил евидентирани се над 13 милиони случаи на коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Околу 66.570 луѓе починаа во март како последица од COVID-19, двојно повеќе од минатиот месец.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Свет

Протести во Флорида поради мерките против COVID-19

Read more

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Read more

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Read more

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Протести во Флорида поради мерките против COVID-19

Читај повеќе

Утре сончево, од вторник врнежи и намалување на температурите

Читај повеќе
  • filter

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Читај повеќе

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Читај повеќе

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку С. Македонија

Читај повеќе

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Читај повеќе

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Читај повеќе

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Читај повеќе

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Читај повеќе