Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Коронавирусот сѐ повеќе се шири меѓу граѓаните на повеќето земји на Балканот, како и кај нас, а тоа го потврдуваат бројките од ден на ден. Симптомите се менуваат низ соевите, но сега им се придружува уште еден нов кој досега не беше карактеристичен за оваа болест.

Седмиот бран на коронавирусот, како што беше и првиот, повторно ги напаѓа најстарите меѓу нас, па според лекарите неопходни се построги мерки и поголема епидемиолошка контрола.

Ситуацијата е таква што мнозинството од заразените со COVID-19 немаат никакви симптоми. Кога ќе се појават првите знаци на вирусот, тие се претежно благи и често дури и тестот не ги открива, односно е негативен, а пациентот е всушност позитивен на ковид. Младите се инфицираат на ист начин како и постарите, но нивната клиничка слика е обично поблага од, на пример, грипот и изгледа како обична настинка, иако не е. Се манифестира со малку покачена температура и болно грло кое трае ден-два. Експертите нѐ потсетуваат дека е важно да се тестираме, за себе и за доброто на другите.

„Еден од симптомите е болка во 'рбетот. Речиси секој втор, трет пациент од 40 години па нагоре нема никакви тегоби и прв пат се среќаваме со овие симптоми“, изјави д-р Александар Стојановиќ, директор на Здравствениот дом „Палилула“ од соседба Србија, која исто како и Македонија се соочува со летен бран.

„Овој вид е специфичен. Имате болки во кичмата, немате температура, си мислите дека ви е од нешто што го работеле, но правите тест и сте позитивни. Имаме и заразени бебиња од еден месец, месец и пол. Има и тинејџери, но тие го минуваат на нозе. Ним симптомите им се поблаги. Но, возрасните се поранливи“, додаде д-р Стојановиќ за локалните медиуми.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Здравје

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Read more

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Read more

Жените кои работат ноќни смени се изложени на поголем ризик од рак

Read more

Дали е безбедно да се пие вода после јадење лубеница?

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе