Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Во Аргентина 57 морнари по 35 дена поминати на море се заразени од COVID-19, иако пред пловидбата биле негативни на тестот.

Рибарскиот брод се вратил во пристаништето откако неколку морнари развиле симптоми кои одговараат на COVID-19, соопшти аргентинското Министерство за здравство.

Според Министерството, 57 од 61 член на екипажот сега се позитивни на коронавирусот.

Сите биле тестирани 14 дена пред пловењето, биле негативни и во карантин во хотел во градот Ушуаја сè додека да се качат на бродот.

Само двајца морнари се негативни на вирусот, а резултати се очекуваат за уште двајца членови на екипажот. Двајца морнари се хоспитализирани.

– Тешко е да се утврди како се заразени бидејќи тие не биле во контакт со никого 35 дена, а со храна биле снабдени од пристаништето во Ушуаја, вели епидемиологот Алехандра Алфаро во покраината Огнена Земја на југот од Аргентина.

Стручњаци сега се обидуваат да ја утврдат хронологијата на симптомите со цел да дојдат до хронологијата на заразата.

Директорот на одделот за заразни болести во болницата во Ушуаја, Леандро Балаторе вели дека инкубацијата од 35 дена сè уште не е опишана.

Бројот на заразени со COVID-19 во Аргентина надмина 100.000, а повеќе од 1.900 лица починаа. Повеќето од заразените се во областа на главниот град Буенос Аирес.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе