Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Во Аргентина 57 морнари по 35 дена поминати на море се заразени од COVID-19, иако пред пловидбата биле негативни на тестот.

Рибарскиот брод се вратил во пристаништето откако неколку морнари развиле симптоми кои одговараат на COVID-19, соопшти аргентинското Министерство за здравство.

Според Министерството, 57 од 61 член на екипажот сега се позитивни на коронавирусот.

Сите биле тестирани 14 дена пред пловењето, биле негативни и во карантин во хотел во градот Ушуаја сè додека да се качат на бродот.

Само двајца морнари се негативни на вирусот, а резултати се очекуваат за уште двајца членови на екипажот. Двајца морнари се хоспитализирани.

– Тешко е да се утврди како се заразени бидејќи тие не биле во контакт со никого 35 дена, а со храна биле снабдени од пристаништето во Ушуаја, вели епидемиологот Алехандра Алфаро во покраината Огнена Земја на југот од Аргентина.

Стручњаци сега се обидуваат да ја утврдат хронологијата на симптомите со цел да дојдат до хронологијата на заразата.

Директорот на одделот за заразни болести во болницата во Ушуаја, Леандро Балаторе вели дека инкубацијата од 35 дена сè уште не е опишана.

Бројот на заразени со COVID-19 во Аргентина надмина 100.000, а повеќе од 1.900 лица починаа. Повеќето од заразените се во областа на главниот град Буенос Аирес.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Свет

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Read more

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Во 2020 животот најскап бил во Швајцарија, а најевтин во Романија

Read more
 

Вести

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Читај повеќе

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе