Коронавирусот го чини глобалниот туризам 460 милијарди долари

Корона-кризата го чини глобалниот туристички сектор 460 милијарди долари приходи во првите шест месеци од 2020 година, како резултат на намалувањето на бројот на патници, соопштија Обединетите нации.

Изгубените приходи меѓу јануари и јуни „се околу пет пати поголеми отколку загубите на приходите од меѓународниот туризам пријавени во 2009 година во услови на светска економска и финансиска криза“, се вели во соопштението на Светската туристичка организација со седиште во Мадрид.

Меѓународните туристички патувања се намалија за 440 милиони во текот на периодот, или 65 отсто, при што Азија, првиот регион што го почувствува влијанието на COVID-19, забележа најголем пад.

„Ова е невидено намалување поради затворањето на границите на земјите ширум светот како одговор на пандемијата“, велат од туристичката организација.

Иако туризмот полека се враќа на некои дестинации, телото на ООН предупреди дека „намалената побарувачка за патувања и довербата на потрошувачите“ ќе продолжат да му штетат на секторот во остатокот од годината.

Меѓународните туристички патувања се предвидува да опаднат за околу 70 отсто во 2020 година благодарение на коронавирусот. 

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Свет

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Read more

Алексеј Навални пуштен од болница

Read more

Вести

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе