Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Суспензијата на АТП турнејата е продолжена до 31 јули поради пандемијата на коронавирус, соопштија од асоцијацијата. Турнирите за мажи во Хамбург, Њупорт, Лос Кабос, Гштад, Умаг, Атланта и Кицбил нема да бидат закажани според очекувањата.

– Поради континуираната неизвесност околу ситуацијата со коронавирусот, за жал мора да ја објавиме нашата одлука за продолжување на суспензијата на Турнејата“, се вели во изјавата на претседателот Андреа Гауденци.

Како љубители на тенисот, играчите и организаторите на турнирите ширум светот, вели тој, ние го делиме разочарувањето што Турнејата продолжува да страда од оваа тешка ситуација.

– Ние продолжуваме внимателно да ги разгледуваме сите опции во обид да го обновиме машкиот тенис што е можно поскоро, вклучително и флексибилноста на одржување на турнири подоцна во текот на годината. Повеќе од кога било, здравјето и безбедноста на тениската заедница и пошироката јавност останува наш главен приоритет во секоја одлука што ја носиме, додаде тој.

Во меѓувреме, портпаролот на Женската тениска асоцијација (ВТА) објави дека турнирите во Баштад, Лозана, Букурешт и Јурмала нема да се одржат поради пандемијата. Сепак, женските турнири во Палермо (20-26 јули) и Карлсруе (28 јули-2 август) сè уште остануваат на линија.

– Одлуката за турнирите во Палермо и Карлсруе ќе биде донесена по дополнителни информации, што Женската тениска асоцијација ќе ги претстави во јуни. За жал, ние мора да ги откажеме овие турнири, но ние продолжуваме да ги следиме лекарските препораки и ќе ја продолжиме сезоната едвај кога е безбедно да се стори тоа. Ние ќе ја следиме ситуацијата постојано и се надеваме дека ќе бидеме повторно на теренот што е можно поскоро, рече портпаролот на ВТА.

Тагови
реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе