Коронавирусот ја зголеми побарувачката за видеоигри - која е најпродаваната?

Продажбата на видеоигри во јуни е зголемена за 26 отсто што покажува дека оваа индустрија продолжува да руши рекорди во текот на пандемијата со коронавирусот.

Како што наведува аналитичката компанија NPD group, најпродаваната игра е видеоиграта на Sony – The Last of Us Part II.

Додека повеќе индустрии ширум светот се во длабока криза поради пандемијата, оваа индустрија ги бележи најдобрите резултати. Освен видеоигри се продаваат и софтвер, хардвер, додатоци за игри и претплати за онлајн сервиси.

Се проценува дека индустријата за видеоигри оваа година ќе забележи приход од околу 160 милијарди долари.

Играњето видеоигри за време на пандемијата се покажа како одлична забава. Дури и од СЗО изјавија дека видеоигрите се препорачан третман во изолација.

Remote video URL
реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Еротски колаж

Read more

Гејминг

Чао FarmVille: Омилената Facebook игра заминува во историјата

Read more

Најдобрите бесплатни iOS и Android игри од септември 2020

Read more

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Read more

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Read more

Гик

  • play_arrow

Како да снимате подолги видеа на Instagram Reels?

Читај повеќе

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Откриени детали за новите Xiaomi Mi 10T и Mi 10T Pro

Читај повеќе

Чао FarmVille: Омилената Facebook игра заминува во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите бесплатни iOS и Android игри од септември 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Apple направи заштитни маски за вработените

Читај повеќе
  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе