Ќосето ќе остане во магацин, Герасимовски ја одби Арсовска за споменикот да се врати пред суд

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, од Општина Центар побара дозвола за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје, но општината и градоначалникот Горан Герасимовски веднаш го одбија ваквиот предлог.

Таа претходно поднесе барање до Општина Центар да добие согласност за започнување на постапката за враќање на споменикот на истата локација од која е отстранет.

Споменикот пред пет години беше отстранет по барање на ексградоначлникот Петре Шилегов, оти се работело за дивоградба.

Ќосето, потоа, беше пренесен во магацин на „Металски завод-Тито“ во Скопје.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Македонија

Трипуновски: Отровен зеленчук е увезен од Албанија во Македонија, Обвинителство да отвори истрага

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

ЗНМ: Срамна одлука на Апелациониот суд Скопје на штета на истражувачкото новинарство

Read more

Ковачевски му ја честита победата на Ердоган

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Трипуновски: Отровен зеленчук е увезен од Албанија во Македонија, Обвинителство да отвори истрага

Читај повеќе

Фатен струмичанец кој избегал од затвор каде требало да одлежи уште година за измама

Читај повеќе

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Читај повеќе

ЗНМ: Срамна одлука на Апелациониот суд Скопје на штета на истражувачкото новинарство

Читај повеќе

Ковачевски му ја честита победата на Ердоган

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови инциденти во Косово: Полицијата фрли солзавец

Читај повеќе

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Читај повеќе

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Читај повеќе

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Читај повеќе