Кошаркарите напредуваа едно место на ФИБА рангирањето

Скок од едно место на европската и светска ранг-листа на ФИБА забележа македонската машка кошаркарска репрезентација.

Фото: КФСМ

Со 204,4 бодови македонските кошаркари сега се позиционирани на 28. место во европски и на 53. место во светски рамки.

Македонската кошаркарска репрезентација со неодамнешниот триумф над Норвешка во Осло успешно ги заврши претквалификациите за ЕуроБаскет 2025 како првопласирана во групата и обезбеди пласман во главните квалификации кои ќе стартуваат во ноември.

Европското првенство 2025 ќе се одржи во Финска, Латвија, Полска и Кипар.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Кошарка

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Read more

Леброн, носиш пасош?

Read more

Сакраменто по 17 години избори плеј-оф, критично за Далас

Read more

Перо Антиќ реизбран за претседалел на Македонската кошаркарска федерација

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе