Кошаркарскиот дрес на Барак Обама продаден за 120.000 долари

Далас, 20 август 2019 (МИА) – Кошаркарскиот дрес од младоста на поранешниот американски претседател Барак Обама, беше продаден вчера на аукција во Тексас, за 120.000 долари.

Купувачот претпочитал да остане анонимен. На наддавањето имало 27 понуди. Според првичните информации, дел од приходите ќе отидат во образовни цели.

Дресот со бројката 23 Обама го носел кога имал 18 години во средно училиште на Хаваите, каде што живеел. Во 1979 година играл за кошаркарскиот тим Пунахоу од Хонолулу, којшто беше државен првак на Хаваите.

Дресот пред аукцијата бил проценет на 100.000 долари.

Инаку, поранешниот претседател на САД е љубител на кошарката и доста често ја практикуваше во Белата куќа, со персоналот, но и со гостите.

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Read more

Кошарка

Мајами избори финале во НБА лигата

Read more

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Read more

Бостон намали на 2-3 против Мајами

Read more

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Read more

Спорт

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами избори финале во НБА лигата

Читај повеќе

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Читај повеќе

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе