Косово ѝ забрани влез на српската министерка Кисиќ-Тепавчевиќ

Приштинските власти ѝ забранија на српската министерка за труд, вработување и социјални работи, Дарија Кишиќ-Тепавчевиќ да го посетува Косово како професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Приштина, со привремено седиште во Косовска Митровица.

„Најавата за посетата беше испратена на време и во согласност со сите процедури“, рече директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ.

Како дел од нејзините редовни активности, Кисиќ-Тепавчевиќ во петок и сабота требаше да одржи испит за студентите од трета година, како професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Приштина, на Катедрата за епидемиологија.

„Своето доаѓање на Косово го најави како професор, а не како министер“, се вели во соопштението.

„Сепак, властите во Приштина преку приштинскиот офицер за врска, без никакво образложение и причина, одбија на на Кишиќ-Тепавчевиќ да ѝ дозволат влез“, посочува Петковиќ.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Регион

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Read more

Предусловите за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Read more

Bloomberg: Расте веројатноста од распад на САД

Read more

Комитова: Несреќата на автобусот на „Беса Транс“ не се случила поради големата дозволена брзина

Read more
 

Вести

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Читај повеќе

Силна ерупција на вулканот Семеру

Читај повеќе
  • play_arrow

Утре волонтерска акција за чистење во Кисела Вода

Читај повеќе

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Читај повеќе

Владата го утврди дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година, се враќа на усвојување во Собранието

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи се замрзнуваат до крајот на јануари

Читај повеќе

Израелски шпионски софтвер бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Читај повеќе

Фестивал на италијанска храна на плоштад „Македонија“

Читај повеќе