Косово ѝ забрани влез на српската министерка Кисиќ-Тепавчевиќ

Приштинските власти ѝ забранија на српската министерка за труд, вработување и социјални работи, Дарија Кишиќ-Тепавчевиќ да го посетува Косово како професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Приштина, со привремено седиште во Косовска Митровица.

„Најавата за посетата беше испратена на време и во согласност со сите процедури“, рече директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ.

Како дел од нејзините редовни активности, Кисиќ-Тепавчевиќ во петок и сабота требаше да одржи испит за студентите од трета година, како професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Приштина, на Катедрата за епидемиологија.

„Своето доаѓање на Косово го најави како професор, а не како министер“, се вели во соопштението.

„Сепак, властите во Приштина преку приштинскиот офицер за врска, без никакво образложение и причина, одбија на на Кишиќ-Тепавчевиќ да ѝ дозволат влез“, посочува Петковиќ.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Регион

Скратен полицискиот час во Грција

Read more

Србија ја одобри вакцината на Pfizer за деца од 12 до 15 години

Read more

Косово ѝ забрани влез на српската министерка Кисиќ-Тепавчевиќ

Read more

Јарц: Надминувањето на спорот помеѓу Скопје и Софија е многу важно за словенечкото претседателство

Read more
 

Вести

Заев: Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели за пазарите во ЕУ станува реалност

Читај повеќе

Претпладне облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Читај повеќе

Американците работат на базука која убива дронови

Читај повеќе

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Читај повеќе

Скратен полицискиот час во Грција

Читај повеќе