Косово не ѝ дозволи на Црвена звезда да игра фудбал во Косовска Митровица

Фудбалерите на српскиот шампион останаа на границата откако косовските власти не ја испочитуваа одлуката на ФИФА и забранија влез на Косово каде денеска требаше да се игра куп натпревар.

Во рамките на шеснаестинафиналето од Купот на Србија, Црвена звезда се падна да игра против Трепча од Косовска Митровица и денес од 14 часот требаше да гостува таму. Но, на клупскиот автобус не му беше дозволено да влезе во Косово.

„Дојдовме да играме фудбал, да се бавиме со спорт, но тоа ни е забрането. И покрај препораките на ФИФА натпреварот помеѓу Трепча и Црвена звезда да се одигра во Косовска Митровица, косовските институции останаа неми на таа препорака. Кога дојдовме на границата ни пријде косовска полиција и ни кажа дека ни е забранет влез на Косово. Ни рекоа дека тоа е одлука на владата на Косово“, изјави генералниот директор Звездан Терзиќ.

„Косовските институции покажаа дека сето она што го прават е само фарса и дека нивните апели за раздвојување на спортот и политиката, на чија основа бараа и прием во ФИФА, се само лаги. Добивме допис од ФИФА во кој тие ѝ наложуваат на Фудбалската федерација на Косово натпреварот да се одигра во Косовска Митровица. Не баравме ништо поинаку од вообичаеното бидејќи Трепча своите натпревари ги игра таму и не постои причина денешниот натпревар да не се игра на тоа место“, заврши тој.

Трепча е клуб од северниот дел на поделениот град, а настапува во четвртата лига на Србија. Не е единствен пример каде клубови од една држава играат преку граница во соседна држава. Најдобар пример се велшките клубови Кардиф и Свонси кои играат во англиската Премиер Лига. Најдобриот клуб од Сан Марино, со истото име, игра во Италија. Вадуц од Лихтенштајн настапува во Швајцарија, додека и Андора им аклуб во шпанската трета лига. канадските Торонто, Монтреал Импакт и Ванкувер Вајткепс играа во МЛС лигата на САД.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Фудбал

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Read more

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Read more

Направена жрепката и за Лига Европа

Read more

Спорт

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе