Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание на НАТО, само Унгарија гласаше против

Косово доби статус на придружна членка во Парламентарното собрание на НАТО на состанокот на Собранието во Софија, Бугарија. Мнозинството земји-членки ја поддржаа оваа одлука, 14 беа воздржани, а само Унгарија гласаше против, јавуваат медиумите во Приштина.

Одлуката денеска, 27 мај, ја донесе Парламентарното собрание на НАТО, соопшти претставникот на движењето Самоопределување, Дритон Хисени.

„Напредокот на статусот доаѓа по неколкугодишна одлична соработка меѓу Собранието на Република Косово и Парламентарното собрание на НАТО. Од јуни 2014 година сме претставени како набљудувачка делегација“, напиша Хисени на Facebook, кој е и претседател на косовската делегација во Парламентарното собрание на НАТО.

Тој додаде дека бројните писма и континуираните напори на српската делегација, како и на другите политички актери во Белград, не успеале да го спречат Косово да го подобри својот статус.

Парламентарното собрание на НАТО е институционално одвоено од НАТО, но служи како важна врска помеѓу НАТО и парламентите на земјите-членки.

Се состои од 281 делегат од сите 32 земји-членки на НАТО. Во активностите на Парламентарното собрание, покрај нив, учествуваат и делегати од 9 придружни земји, 4 придружни медитерански земји, како и 8 парламентарни набљудувачки делегации.

Придружните членови можат да поднесуваат одлуки и измени на одлуките. Исто така, можат да служат како специјални известувачи во комисиите за да ги претстават своите перспективи во извештаите на НАТО-Парламентарното собрание.

Но, тие немаат право да гласаат за извештаите, резолуциите или раководството на собранието, ниту пак придонесуваат за неговиот буџет.

Во моментов има 9 придружни членки – меѓу нив Србија и Босна и Херцеговина.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Регион

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Мајка на ученик претепа професорка по биологија во Белград

Read more

Нападнат кабинетот на Еди Рама, уапсен странски државјанин

Read more

Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската Влада

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе