Косово забрани увоз на компири и мед од Северна Македонија

Приштина, 16 август 2019 (МИА) – Министерот за трговија и индустрија во Владата во оставка на Косово Ендрит Шаља денеска наложи забрана на увозот на компири и мед од Северна Македонија, како одговор на забраната што Скопје ја воведе за увозот на риба за порибување од Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението на Министерството се вели дека се работи за „преземање реципрочна мерка кон Северна Македонија“, како и дека Царината на Косово се обврзува мерката да почне да ја спроведува веднаш.

Министерот Шаља во изјава за порталот Gazeta Express порача дека „мерката стапува во сила денеска и ќе остане сѐ додека органите во Северна Македонија не ја преразгледаат“ нивната одлука за увоз на риба за порибување од Косово.

– Можам да потврдам дека денеска донесов одлука за воведување на мерката на реципроцитет за Северна Македонија. Јас му се обратив со официјално писмо на мојот македонски хомолог за да ја преразгледа одлуката за забрана на увозот на риба за порибување во Северна Македонија. Меѓутоа, македонските власти тоа не го направија, така што ние сме принудени на тие мерки да одговориме со реципроцитет, изјави Шаља.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Македонија

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Read more

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Вести

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Читај повеќе

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Читај повеќе

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Читај повеќе

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Читај повеќе