УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Денешниот квалификациски дуел на Дрита против Линфилд не се одигра откако тестирањата на косовските фудбалери открија и втор позитивен играч.

Шампионот на Косово, тимот на Дрита од Гнилане, според новите правила се соочува со исфрлање од квалификациите за новата сезона во Лигата на шампиони.

Требаше денеска да игра против Линфилд, шампион на Северна Ирска, во финалето од претквалификациите. Но, позитивниот тест го запали алармот во УЕФА и натпреварот веднаш беше откажан. Требаше да се игра на неутрален терен во Нион каде пред неколку дена се играа и двата полуфинални натпревари.

„Играчот кој беше тестиран позитивен синоќа, претходно имаше негативен тест во петокот како дел од скринингот на УЕФА. Целиот тим на Дрита беше негативен на тестирањето пред да пристигне во Швајцарија“, стои во соопштението на УЕФА.

„Во петокот, друг играч на Дрита беше позитивен во пресрет на нивниот дуел со Ескалдес. Играчот беше ставен во карантин заедно со соиграч со кој се воспостави дека имал близок контакт“.

„Вториот позитивен играч, кој бил во контакт со сите останати изминативе денови, ги натера швајцарските власти да го сместат целиот косовски тим во карантин. Според тоа, натпреварот не може да се одигра“, вели УЕФА.

Многу веројатно е дека Дрита ќе биде исфрлена од квалификациите, а Линфилд ќе биде тимот кој ќе продолжи во 1. коло од квалификациите за Лигата на шампиони и ќе игра против варшавска Легија. Тоа е бидејќи нема време кога да се одигра средбата со оглед на тоа што 1. коло се игра веќе наредните вторник и среда.

реклама

Фудбал

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Read more

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Спорт

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Читај повеќе

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе