Коста бил нарцисоиден и размислувал како да има 20 години – судски вештак за момчето од Врачар

Специјалистот по судска медицина, д-р Љубиша Божиќ, смета дека според досегашните информации може да се заклучи дека момчето-убиец Коста К.(13) од Врачар верувал дека е подобар од сите и бил нарцисоидна личност.

Тој посочува дека изјавата на мајката е важна за истрагата, но оти вината за масакрот што се случи не е кај неа.

„Точно е дека мајката можела да реагира доколку забележала дека нешто не е во ред, што би го видела доколку максимално се фокусирала на момчето. Меѓутоа, промените кај децата на таа возраст се чести и логично е тоа да се припише на пубертетот. Никој не го познава вашето дете подобро од вас, а да беше фокусот на него, можно е многу работи да беа поинаку“, вели д-р Божиќ, пренесе „Информер“.

Според него, момчето не се ни однесувало како некој што има само 13 години, бидејќи го променило однесувањето кон најблиските токму кога го смислило пеколниот план, туку постапувал како да има 20 години.

„Се однесува и размислува како дваесетгодишник. Барал внимание од околината, родителите, пријателите, а кога видел дека не реагираат на него онака како што тој би сакал, во тој момент почнал да кова план и да ‘става маска’“, вели специјалистот.

Дури кога испланирал сè, објаснува д-р Божиќ, почнал да се однесува нормално кон родителите и пријателите.

„Тоа го направил, најверојатно, затоа што не сакал да се истражи неговото однесување и да му се уништи планот. Она што е видливо во неговото однесување е дека тој беше особено нарцисоиден. Тоа порано се гледало во неговиот однос кон другарите во училиштето. Бил убеден дека е различен од сите, но во смисла дека е подобар. Коста бил неговиот најголем проблем. Запоставувањето од страна на родителите во овој случај не може да се сфати како буквално, бидејќи пред се било во главата на момчето“, рече вештакот.

Српските медиуми вчера објавија детали од сослушувањето на мајката на Коста. Таа во полицијата зборувала за неговото здравје, односот со врсниците, семејните односи. Кажала и што правел Коста деновите и кобното утро пред масакрот. Сите детали од сведечењето, на ЛИНКОТ.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Регион

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Read more

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Read more

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Read more

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе