Ковачевски: Собранието функционира и покрај блокадата на опозицијата

Собранието функционира и покрај бојкотот на дел од опозицијата. Дневниот ред на пленарната седница е усвоен, а започна и расправата за избор на уставни судии, оцени денеска премиерот Димитар Ковачевски.

Одговарајќи на новинарски прашања по посетата на Општата болница во Прилеп, Ковачевски уште еднаш повтори дека е несериозно да се бојкотира Собранието во услови на најголема светска енергетска криза и ги повика пратениците да бидат одговорни.

– Во такви услови, секоја политичка партија треба да биде одговорна и да го даде максимумот за да се носат закони кои го олеснуваат секојдневиот живот на граѓаните. Не постојат закони кои не влијаат на општествените процеси во позитивна смисла и не може Собранието да се смета за супермаркет каде некој ќе одлучува кој закон ќе помине, а кој нема да помине, потенцираше Ковачевски.

За тоа дека опозицијата е таа која блокира корисни закони за граѓаните, Ковачевски го посочи примерот со Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство со која претседава пратеник од опозицијата, а на која сѐ уште на дневен ред не е ставен законот во кој треба да се направи техничка измена за да може на тутунарите да им се исплатат субвенциите.

– Средствата се обезбедени во Буџетот. Секоја година се прави измена во законот со која производителите на тутун не треба да одат во УЈП да вадат потврда за платени даноци. Тоа е техничка измена која Собранието веднаш ја одобрува. Во овој момент, на дневен ред на Комисијата за земјоделство, не се става тој закон. Со оглед на тоа дека Комисијата ја води пратеник од опозицијата, тој закон не се става на седница. И оттука може да се види дека опозицијата нема никаква намера да не блокира закони коишто значат подобар живот на граѓаните, рече Ковачевски.

реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Македонија

На 27 мај Отворен ден за јавноста во Собранието

Read more

Ковачевски: Во моментов не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија

Read more

Спасувачка ЗОО акција во Дебар Маало

Read more

Поскапуваат бензините, дизелот поевтинува

Read more
 

Вести

Казни за 82 возачи на мотоцикли, одземени 11 мотоцикли

Читај повеќе

На 27 мај Отворен ден за јавноста во Собранието

Читај повеќе

Ковачевски: Во моментов не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија

Читај повеќе

Москва го анализира предложениот мировен план на Италија

Читај повеќе

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две рејв-забави во Шпанија и во Белгија

Читај повеќе

Спасувачка ЗОО акција во Дебар Маало

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, дизелот поевтинува

Читај повеќе

Вкупно 508 активни ковид случаи во целата земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат руските „филтрациски“ кампови за Украинците во окупираните територии?

Читај повеќе