Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

„Возилото со кое била киднапирана и убиена Вања е пријавено за исчезнато уште на 22-ри ноември во МВР, а веќе на 24-ти веќе е во Скопје, во пресот во продолжение ќе ги објасниме пропустите на МВР, за кои очекуваме одговор“, вели Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Според досегашните познати информации, првоосомничениот Палевски извршил убиство врз велешанецот Панче Жежовски, му го земал возилото и со денови шетал слободно, по што извршил уште едно убиство и избегал.

Remote video URL

Зошто? Затоа што МВР направило серија на пропусти со ненавремено и непрофесионално расветлување на случајот со исчезнувањето на велешанецот Панче Жежовски.

Имено, МВР по пријавувањето на исчезнувањето на Панче од самиот почеток НЕ преземале конкретни и сеопфатни оперативни мерки.

Легитимно се поставуваат прашања за кои, повторувам, искажуваме сомнеж дека МВР направило пропусти во постапувањето и бараме МВР да одговори:

1. Дали се преземени мерки за детално пребарување на просторот, односно да се открие КАДЕ имало зрачење и да се открие телефонот, затоа што според свиркач, телефонот е пронајден дури после четири дена?

2. Дали се преземени детални мерки преку операторот на телефонскиот број на исчезнатиот за да се обработат листите на разговори кои ги остварило лицето во изминатите денови наназад?

3. Дали е точно дека од вештачењето на трагите на телефонот на исчезнатото лице се пронајдени траги на лице кое моментално е на издржување на казна затвор ?

4. Дали е точно ВНИМАВАЈТЕ – дека возилото на Панче било пријавено за исчезнато во МВР уште на 22-ри ноември (5 дена пред убиството на Вања), а министерот тврдеше дека потрага по возилото немало затоа што не знаеле дека било исчезнато заедно со Панче?

5. Зошто веднаш не е објавена централна потрага за возилото на исчезнатиот, кога за истото, покрај пријавата во МВР на 22-ри, дури и на веб-портал на 25-ти е посочено дека и возилото е исчезнато, а за кое повторувам – министерот за внатрешни тврдеше дека не знаеле дека е исчезнато заедно со исчезнатиот Панче?

6. И најважно – Дали е точно дека возилото со кое била убиена Вања било уште во петокот, односно три дена пред убиството, на скопските улици, спремно да биде искористено за убиство?

Очигледно е дека се направени кардинални пропусти за кои ако МВР имаше навремен одговор, можеби убиството на исчезнатото лице Панче немало да биде спречено, но монструмите ќе биле спречени да направат уште погрозоморен чин!“, изјави Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Македонија

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Read more

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Read more

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Read more

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе