Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Ако го следите светот на автомобилите на кој било начин, тогаш сигурно сте слушнале за организација наречена Euro-NCAP.

Тоа е организација која од 1996 година, во име на безбедноста на патиштата ги реализира соништата на сите деца со деструктивни идеи поврзани со автомобилите.

Зошто? Бидејќи оваа весела екипа не ги вози автомобилите што ги добива од производителите, туку ги вози директно во ѕидови, бандери и други автомобили. И под различни агли и со различна брзина.

Сите овие агли и брзини имаат неколку категории во рамките на кои се добиваат конечните оцени, бидејќи поентата не е само во безбедноста на возачот, туку и на патниците и придружната технологија што е во автомобилот.

И сето ова резултира во комбинации и варијации на темата што на крај резултира со доделување ѕвездички – вкупно 5.

Највисоки оценки добиваат автомобилите кои за време на тестирањето покажуваат совршена отпорност на удари од сите страни и цврстина во однос на придружната технологија, а со тоа ги задржуваат патниците во автомобилот.

Има и категорија автомобили со нула ѕвездички, автомобили за кои навистина нема место на патиштата и некои го нарекуваат „ковчези на тркала“.

Од првите тестирани автомобили на крајот на 1996 година, односно првите резултати од конкретни тестови на почетокот на 1997 година, Euro-NCAP стана неизбежна пречка за сите производители на автомобили кои планираат да ги продаваат своите модели на пазарот.

Тоа значи дека низ годините, дечките во таа организација си поиграле со илјадници автомобили.

Ова се оние кои поминаа најлошо на креш-тестовите.

Remote video URL
Тагови
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Авто новости

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Read more

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Read more

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Read more

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави новиот Land Cruiser

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави освежениот Grandland

Читај повеќе