Ковид-измама: Над 800 луѓе во Уганда вакцинирани со вода

Најмалку 812 жители на источноафриканската држава биле вакцинирани со лажни вакцини од страна на група изманици.

Скандалот бил откриен кон крајот на јуни од страна на угандските власти кога ги уапсиле измамниците. Благодарение на еведенцијата која ја воделе, полицијата востановила дека барем 812 луѓе добиле лажна вакцина против COVID-19 која содржела најголем дел вода.

Измамничката група оперирала во главниот град Кампала, а ја сочинувале две медицински сестри и едно лице кое се претставувало како доктор. Двете сестри се наоѓаат во притвор, додека „докторот“ успеал да избега и полицијата сѐ уште трага по него.

Групата функционирала на тој начин што лажниот доктор таргетирал компании убедувајќи ги да ги вакцинираат вработените по специјална цена за нив - од 28 до 56 долари по доза. Вакцините кои неговата група велела дека ги има на располагање биле оние на AstraZeneca произведени во Индија.

Властите на Уганда стапиле во контакт со индиските колеги со цел проверка на веродостојноста на нивните открија, па се востановило дека во Индија не само што никогаш не испратиле таква пратка вакцини во Уганда, туку воопшто не произвеле. Тогаш станало јасно дека вакцините се лажни.

Луѓето кои биле боцнати со лажна вакцина не се ниту отруени ниту им е нанесена било каква штета по нивното здравје, па можат дополнително да примат вистинска вакцина.

Од почетокот на пандемијата во Уганда се регистрирани 90 илјади случаи на COVID-19, а околу 2.400 луѓе ги загубија животите поради болеста. Сепак, со оглед на малиот број тестирања се претпоставува дека бројката на заразени и починати е далеку поголема.

Вакцинацијата во Уганда се одвива со многу бавно темпо поради недостаток на вакцини кои требаше да стигнат преку КОВАКС системот на ОН наменет за сиромашните земји.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе