КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Во земјите членки на Европската Унија во јули беше забележано закрепнување на продажбата на автомобили, но КОВИД кризата ги покажа забите во август.

Здружението на европски производители на автомобили (ACEA) денеска соопшти дека во месец август повторно бил забележан пад на продажбата.

Во земјите членки на ЕУ во јули беа продадени 1,073 милиони нови возила, што е за 5,7% помалку во споредба со истиот месец во 2019 година, а сепак тоа беше најдобриот месец во 2020 година.

Автомобилската индустрија годинава се најде во големи проблеми поради пандемијата со COVID-19, од набавка на делови и производство, до дистрибуција и физичка продажба на возила.

URL

ACEA во месечниот извештај наведува дека во јули бил забележан „релативно мал пад“, но во август пазарот на автомобили во ЕУ повторно бил погоден и забележан е голем пад од 18,9%. Тоа сепак беше помалку драматично во споредба со почетокот на годинава, стои во извештајот.

Од ACEA додаваат дека од почетокот на 2020 година продажбата на автомобили ослабела за 32% во споредба со истиот период во 2019 година.

Здружението во јуни годинава прогнозираше пад на годишно ниво од 25%.

Најголем пад се бележи на пазарите во Шпанија и Италија, каде продажбата се намали за околу 40%. Во Франција се купуваа за 32% помалку автомобили, а во Германија беше регистриран пад на продажбата од 28,8 отсто.

URL
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Авто новости

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Read more

Porsche Taycan во „електрична“ експедиција низ Македонија

Read more

Porsche на Нирбургринг интензивно го тестира новиот 911 GT3 RS

Read more

Светот има нов најбрз автомобил: Доста е!

Read more

Автомобили

  • filter

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Читај повеќе

Porsche Taycan во „електрична“ експедиција низ Македонија

Читај повеќе
  • filter

Porsche на Нирбургринг интензивно го тестира новиот 911 GT3 RS

Читај повеќе
  • play_arrow

Светот има нов најбрз автомобил: Доста е!

Читај повеќе

Tesla Model Y со седум седишта станува реалност

Читај повеќе

Како се мери брзината на автомобилите?

Читај повеќе

Хибридниот X8 M ќе биде најмоќниот модел на BMW досега

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави Mustang Mach 1 за европскиот пазар

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на автомобили во Европа

Читај повеќе