КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Експертите се загрижени дека следниот бран на заболувања ќе биде фокусиран на менталното здравје, предизвикан од загриженоста во врска со COVID-19.

Повеќе од половина година живееме во пандемија и многу луѓе, иако го избегнале заболувањето со COVID-19, се уморни и им е смачено да живеат во новата реалност што ја предизвика коронавирусот.

Овој нов вид на стрес има име: КОВИД умор.

Стресот што го предизвикува новата реалност и секојдневната неизвесност најтешко им паѓа на оние луѓе кои ги почитуваат мерките и сериозно ја сфаќаат опасноста од COVID-19, па се чувствуваат дека носат двоен товар – својот и на оние кои не го прават тоа или полошо: негираат дека вирусот постои и е опасен.

И едните, и другите, се соочени со големото прашање: Кога ќе заврши пандемијата? Според историчарите, обично има две сценарија како завршуваат пандемиите: медицинско, што се случува кога ќе паднат стапките на инциденца и смртност (или ќе се најде вакцина); и социјално – кога ќе спласне епидемијата на страв од болеста.

Како да се борите против КОВИД уморот?

Експертите велат дека со физичка активност, отворена комуникација за чувствата и фрустрациите и мала промена на перспективата може да помогнат за намалување на стресот.

„Живееме во пандемија, доживуваме нешто што за првпат ни се случува во нашите животи“, вели Дејвид Сбара, клинички психолог и професор на Универзитетот во Аризона.

„Пандемскиот умор, или КОВИД умор е краток начин да кажеме дека сите сме повеќе под стрес, се соочуваме со депресија и анксиозност и сме преморени и сме во жалост по стариот начин на живот во многу погледи“, вели тој.

Сбара објаснува дека сменети ни се идентитетите бидејќи сега живееме во поинакви, изменети, непознати и по малку страшни околности. Сменети се нашите рутини, а за некои од нас целосно неповратно изгубени. Без таа стабилност, заедничко ни е тоа чувство дека сме изгубени во секојдневниот живот.

„Затоа не си задавајте цели како ‘Ќе медитирам секој ден’“, советува Сбара и додава дека иако медитацијата им помага на некои луѓе, грижата за менталното здравје почнува во наоѓање на изворите на стрес и идентификување на оние работи врз кои имате контрола.

Тој вели дека е многу важно да не се преокупирате со пандемијата, но сепак да одржувате едно свесно ниво на внимателност.

„Можеме да ја победиме пандемијата со едноставни промени во нашето однесување – носење маска, држење дистанца, често миење раце.“

Сбара верува дека на крајоот, нашето физичко и ментално здравје можат да се опорават од „КОВИД уморот“.

„Ќе дознаеме дека сме пожилави отколку што сме мислеле“, вели тој.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Здравје

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете круши

Read more

Магазин

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Читај повеќе
  • filter

Како денес изгледа момчето од Kinder чоколадо?

Читај повеќе
  • play_arrow

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште ова фалеше - риби играат фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Читај повеќе

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Читај повеќе