Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Познато е дека честопати го користиме изразот „козји патеки“ кога опишуваме некое тешко пристапно место, но за качувањето по брана не одговара ниту тој израз.

Снимката е направена на брана во Италија која е речиси вертикална, а козите сепак се качуваат по неа.

Браната е изградена од камен кој содржи минерали кои, пак, ги привлекуваат козите и токму поради тоа го прават овој „ненормален“ потфат кој ѝ пркоси на гравитацијата.

реклама

Чек дис аут

Yugo запали по 15 години дремење во пустина

Read more

Што се крие под песокот на Сахара?

Read more

Канадски град го промени името, жителите не сакаа да носи име на минерал

Read more

Борба меѓу две змии одблизу

Read more

Нови видеа

play_arrow

Пингвински приказни: Борба за живот

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Read more
play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Read more
play_arrow

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Read more
play_arrow

Како да блокирате некого на TikTok?

Read more
play_arrow

20-минутни вежби со тегови за совршен задник

Read more
play_arrow

Шест брзи рецепти за вкусен појадок

Read more
play_arrow

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

„The Minions of Midas“ - нова серија на Netflix која ќе ја обожавате

Read more
play_arrow

Топ 10 нови и бесплатни игри за 2020 година

Read more
play_arrow

Трамп или Бајден: Четири психолошки трикови што може да го одредат победникот

Read more