Козметички производи коишто може да ги направите сами

Новото истражување спроведено во САД вели дека жените во текот на животот трошат дури 225.360 долари на козметички производи и услуги.

Ние ви препорачуваме како сами да направите природни производи за да изгледате одлично, но и да заштедите пари.

Природен избелувач за заби

Секој сака да има бели заби, а многу луѓе користат најразлични производи за да го постигнат тоа. Сода бикарбона докажано ги избелува забите, а може да направите паста во домашни услови.

Потребни ви се 1 лажица сода бикарбона и вода.

Промешајте ја содата со вода за да добиете паста. Нанесете ја смесата на забите. Почекајте 1-2 минути и измијте ги забите.

Домашен восок за депилација

Шеќерната паста е најдобар начин за да се ослободите од несаканите влакна по телото

Потребни состојки:

2 и пол шолји шеќер

Половина шолја сок од лимон

2 шолји вода

Измешајте ги сите состојки и гответе 8-10 минути додека смесата да добие златеста боја. Оставете да се излади. Чувајте го восокот во фрижидер и извадете го кога сте спремни за депилација.

Домашен балсам за усни

Обидете се сами да направите балсам за усни. Потребни ви се 2 лажици желатин од малина, 2 лажици кокосово масло, 3 капки есенцијално масло од лимон.

Загрејте го кокосовото масло во микробранова околу 20 секунди, па додајте го миксот од желатин од малина и измешајте. Вратете ја смесата во микробранова додека да се истопи желатинот, а потоа додајте етерично масло од лимон и измешајте. Оставете во фрижидер за да се стегне.

Природен шампон за суво миење на косата

Потребни состојки:

2 и пол лажици скроб од пченка

3-4 капки есенцијално масло (лаванда или по избор)

Промешајте ги состојките и нанесете на косата. Оставете 5 минути а вишокот отстранете го со четка.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Стил

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Ретро њујоршки глам во модниот коктел на Terziya

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Блерта Османи е новата надеж на македонската модна сцена

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Првенчето на KTN носи мирис на Париз

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе