Крај на 500-годишна традиција: Мексико Сити забрани борба со бикови

Судот во Мексико Сити трајно ги забрани борбите со бикови во главниот град, пренесе Le Monde.

На 10 јуни судот донесе целосна забрана на борби со бикови во главниот град на Мексико. Барањето дојде од здружението Justicia Justa повикувајќи се на локалните закони според кои се гарантира „правото на здрава животна средина“ за животните.

„Борбите со бикови се забранети во Мексико Сити. Најголемата арена на суровост во светот е затворена“, објави здружението славејќи ја одлуката на Судот со која се забрануваат борбите со бикови.

Познатиот стадион La Plaza Mexico ги повика навивачите да протестираат против пресудата и да објават свои фотографии со испишани зборови за слобода. Исто така најавија дека ќе поднесат жалба на пресудата, пренесе Associated Press.

„Ќе ги одложиме закажаните борби со бикови и ќе продолжиме со правната одбрана на мексиканските обичаи и традиции во мера во која законот го дозволува тоа“, стои во соопштението на La Plaza Mexico.

Судот веќе ја одби едната жалба на пресудата. Со трајната забрана се означува крај на скоро 500-годишна традиција на борби со бикови во Мексико. Според историчарите, шпанскиот освојувач Ернан Кортес ги гледал првите борби со бикови во 1520.

Од 2013 година четири сојузни држави во Мексико забранија борби со бикови, а анкетите покажуваат значајна поддршка од граѓаните за оваа одлука.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Read more

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Read more

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Read more
 

Магазин

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе