Крај на една ера за Microsoft

Adobe Flash, мултимедијалниот софтвер што лансираше безброј анимирани видеа во ерата пред YouTube, официјално е „древна технологија“.

Од 31 декември, Adobe престана да добива софтверска поддршка и Microsoft им соопшти на корисниците на Windows 10 дека е време да се ослободат од Flash, ако веќе не го сториле тоа.

Со аплицирањето за ажурирање ќе се отстрани само Adobe Flash Player, инсталиран со Windows, но не и ако бил посебно вметнат од друг извор, објави Microsoft. Штом ажурирањето заврши, Adobe Flash ќе биде отстранет од Control Panel и корисниците на Windows 10 нема да можат да го симнат ажурирањето на претходната верзија. Корисниците исто така можат да го избришат Adobe преку веб-страницата на Adobe. Ако сепак ви затреба Flash, треба да го ресетирате вашиот компјутер и да го поставите на претходната restore point.

До крајот на месецот, Microsoft исто така ќе го отстрани Flash од својот нов Edge прелистувач.

„Почнувајќи од јануари 2021 година, Adobe Flash Player ќе биде по дифолт исклучен и сите верзии постари од KB4561600 кои беа исфрлени во јуни 2020 година ќе бидат блокирани“, известува PCPress.

Новото ажурирање на Microsoft моментално достапнo преку Update Catalog, целосно го брише Flash од оперативниот систем, но само за корисниците на Windows 10 од верзијата 1903 и понови, како и неколку Windows Server верзии. „Печот“ ќе биде објавен за неколку месеци преку Windows Update и ќе биде достапен во почетокот на 2021 година преку услугата Windows Server Update. На почеток, ажурирањето ќе биде опционално, а неколку месеци подоцна ќе стане препорачано.

Тагови
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more

Софтвер

Дали ажурирањето на Google Chrome ќе го спречи трошењето на RAM меморијата?

Read more

Конечно – инкогнито режимот што ни требаше

Read more

Кој е вирусот што зарази 30.000 Mac компјутери?

Read more

Ако го имате овој баркод скенер, веднаш избришете го

Read more
 

Гик

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе

Дали ажурирањето на Google Chrome ќе го спречи трошењето на RAM меморијата?

Читај повеќе