Крај на карантинот: Почна евакуацијата на патници од крузерот што беше одбиен на пет пристаништа

Патниците и членови на екипажот кои беа во карантин на крузерот The Westerdam, чие закотвување го одбија пет азиски и пацифички земји од страв од ширење на вирусот Covid-19, конечно може да излезат од карантин.

На бродот до вчера не му беше дозволено да се закотви на пет пристаништа, иако операторот Holland America Line со седиште во САД, соопшти дека меѓу 1.455 патници и 802 членови на екипажот нема потврдени случаи на корона вирусот.

Според најновите информации, веќе се евакуираат првите патници од крузерот закотвен во Камбоџа кои неколку дена беа во карантин. Се очекува евакуацијата да се одвива во етапи, во зависност од различните распореди на авионски летови.

Операторот соопшти дека крстарењето завршува во Сиханоквил, од каде патниците можат со чартер лет да заминат во главниот град Пном Пен, а оттаму да се вратат во своите домови, за што била добиена согласност од властите на оваа земја.

Крузерот The Westerdam претходно беше одбиен од пристаништа во Тајланд, Филипини, Тајван, Јапонија и Гуам. Крузерот своето патување го почна минатиот месец од Сингапур, а последното застанување му беше во Хонгконг, градот во кој досега се потврдени 50 случаи на Covid-19.

Од друга страна, продолжува карантинот за патниците на крузерот Diamond Princess во Јапонија, каде досега се потврдени 219 случаи на вирусот. Властите соопштија дека се очекува зголемување на бројот на заразени пред истекот на карантинот што предвидено да трае до 19 февруари.

реклама

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Read more

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Read more

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Read more

Вести

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Читај повеќе

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Читај повеќе