КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШПАНИЈА 2021

Крај на мундијалскиот сон: Ракометарките вторпат убедливо надиграни од Романија

Женската ракометна репрезентрација на Македонија и на реваншот во Скопје загуби убедливо од Романија со што и дефинитивно е елиминирана на последната пречка пред Мундијалот.

Фото: МИА

Откако на првиот натпревар во Букурешт пред четири дена загубивме со 11 голови разлика (33:22), денеска во Скопје ниту се случи чудо, ниту пак бевме блиску и до минимална победа.

Самоуверените Романки буквално ја прегазија нашата репрезентација и со уште повисока разлика од 15 голови го прославија пласманот на Мундијалот кој во декември ќе се одржи во Шпанија.

Во победата од 35:20 најефикасна на паркетот беше Лаура Моиса со 8 голови, а зад неа со 6 беше нашата Елена Ѓеорѓиевска.

Женската репрезентација нема настап на Мундијал од 2007 во Франција кога последен пат учествувавме. Во изминативе три квалификациски циклуси секогаш не успеваме да ја минеме таа последна пречка, овој пат поради Романија, а претходно губевме од Словенија и Шведска.

Романија е единствената репрезентација во светот која има настапувано на сите Мундијали, а годинава на 25-тиот ќе го запише и своето 25-то учество.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Ракомет

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Read more

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Read more
Фото: РФМ

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Read more

Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе