Крај на ракометната сезона во Франција, ПСЖ прогласен за шампион

Националната ракометна лига на Франција (ЛНХ) го официјализира крајот на сезоната 2019-2020 година на Лидл Старлиг, како и на Пролигата (Д2), откако сите надежи за продолжување на натпреварувањето беа уништени по последниот говор на Емануел Макрон, во кој беше потврдено дека ограничувањата ќе бидат продолжени до 11 мај, а големите настани митинзи се одложени до следниот јули, јави дописникот на МИА.

Предвремениот крај на сезоната доведе до крунисување на ПСЖ за шампион на Франција за сезоната 2019/2020, со што директно се квалификуваше во Лигата на шампионите.

По 18 кола, клубот од француската престолнина беше непоразен и имаше шест бода предност пред Нант, на Кире Лазаров. Нант би требало да го добие својот билет за најпрестижното европско натпреварувања. Екипите на Ним, Монпелје и Тулуз, се квалификуваа во Европската лига (Ц2, поранешен Куп на ЕХФ).

Во однос на сезоната 2020-2021, за да се олесни закрепнувањето во комплицирани економски услови, НХЛ одлучи да  сите клубови што учествуваа во првенството оваа сезона да останат во првата лига. Цесон-Рен и Лимож  од 2-рата Пролига влегуваат во Лидл Старлиге, и и се приклучуваат на елитата, отсега составена од 16 екипи, се вели во соопштението од Француската ракометна федерација.

Фудбалската и рагби федерацијата сѐ уште се надеваат да ја завршат сезоната.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Ракомет

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Read more

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа

Read more

Пелистер се засили со хрватскиот репрезентативец Мандалиниќ

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе