Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Робот во својата нормална големина е изложен пред фабриката Гундам близу Токио.

Се работи за 24-тонска верзија на роботот RX-78-2 Gundam кој ги воодушевува Јапонците уште од неговото прво појавување во 1979 година во анимираната серија „Mobile Suit Gundam“.

Ова е трета верзија на роботот во вистинска големина, но најпрецизна и најдобра до сега, велат фановите.

Роботот се изработува од 2014 година. Висок е 18 метри и изработен е од челик и специјална пластика.

реклама

Вести

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Read more

Првпат снимени џиновски панди како се парат во дивината

Read more

Уништена првата кошница на азиски стршни-убијци во САД

Read more

Почина првиот човек на Samsung

Read more

Нови видеа

play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Mean Girls“

Read more
play_arrow

Што има во внатрешноста на iPhone 12?

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за новата комедија „The Very Excellent Mr. Dundee“

Read more
play_arrow

10-минутни утрински вежби за целото тело

Read more
play_arrow

Протест во Берлин против заострените рестриктивни мерки поради епидемијата на COVID-19

Read more
play_arrow

Што има во внатрешноста на полначот на iPhone 12?

Read more
play_arrow

Брзо и лесно: 10 одлични рецепти за тост

Read more
play_arrow

Никол Кидман и Мерил Стрип во новиот филм „The Prom“

Read more
play_arrow

Протести и во Лондон против заострените рестриктивни мерки

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за романтичната комедија „Dash & Lily“

Read more
play_arrow

10-минутни вежби за затегнати стомачни со Памела Рајф

Read more