Авто новости

Крај за BMW X4 после 4 години, наследникот пристигнува во март

13. февруари 2018 - 14:57 | М.Д.

BMW следниот месец ќе прекине со производството на првата генерација на купе кросовер X4.

Според последните соопштенија, последниот примерок од актуелниот BMW X4 ќе можеме да го видиме во фабриките во Јужна Каролина кон почетокот на март.

Иако во продажба беше само четири години, X4 нема да биде заборавен, бидејќи наследникот е веќе подготвен и се очекува да биде претставен на женевскиот салон на автомобили, во првата половина од следниот месец.

Бидејќи е завршено со производството на стариот, во истата фабрика во САД набргу ќе почне да изработката на нов BMW X4.

Новата генерација дели CLAR механичка платформа со новите модели BMW X3, па така и погонската гама ќе биде позајмена од овој SUV модел.

Меѓу достапните мотори се четирицилиндарски 2.0 бензинец со 248 ks и 350 Nm и шестцилиндарски 3.0 M Performance TwinPower Turbo агрегат со 360 ks и 500 Nm.

На располагање се и два дизел мотори, 2.1 литарски со 190 ks и 400 Nm и 3.0, кои располагаат со 265 ks и 620 Nm.

Дизајнот на новиот X4 не е потполно непознат, во однос на тоа дека на интернет веќе се појавија „шпионски“ фотографии од претпродукциско возило без маски.

Коментирај