Крај за „чистокрвниот“ V12: Lamborghini го произведе последниот Aventador

Последниот примерок на моделот Lamborghini Aventador излезе од производната лента.

Тоа е моделот LP 780-4 Ultimae, кој воедно е и последниот автомобил со неелектрифициран V12, легендарниот мотор на Lamborghini, пред да пристигне неговиот plug-in хибриден наследник.

Автомобилот беше произведен во фабриката во Сант'Агета, Италија, со што заврши производството кое траеше 11 години. Plug-in хибридниот наследник ќе биде произведен подоцна оваа година и веќе беше забележан за време на тестирањето.

Во Lamborghini се погрижија последниот произведен модел да биде и најмоќен, па 6,5-литарскиот V12 мотор да развива 780 КС и 720 Nm вртежен момент, а силата да се пренесува на сите четири тркала.

Забрзувањето од 0 до 100 км/час трае само 2,8 секунди, додека максималната брзина е речиси 356 км/час. Ова значи дека Ultimae е најбрзиот Aventador на патиштата досега. Навистина, Essenza SCV12 е помоќна со 830 КС, но е фокусирана исклучиво на патеката.

Lamborghini произведе 350 купеа и 250 роудстери и ги продаваше во различни уникатни шеми на бои.

Plug-in хибридниот наследник на Aventador ќе служи како мост за целосно електричните модели на Lamborghini.

Патот на електрификацијата го следат и моделите Huracan и Urus, а на крајот на деценијата ќе пристигне и електричен автомобил со конфигурација на седишта 2+2.

Remote video URL
Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Read more

Авто новости

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Read more

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Read more

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Read more

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Читај повеќе

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Читај повеќе
  • filter

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Читај повеќе
  • filter

Munro Mk_1 е електричен SUV со 375 КС

Читај повеќе

Австрија сака на возачите да им се одземаат автомобилите поради брзо возење

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ја претстави втората генерација на електричниот ID.3

Читај повеќе

Историски пресврт: Volkswagen повеќе не е најпродаван во Кина

Читај повеќе

Совети за возачи: Што не смеете да правите во услови на магла?

Читај повеќе