Кралица на есента: Зошто треба да јадете тиква?

Тиквата има најмногу хранливи состојки. Нејзиниот плод е богат со вода, влакна, витамини и минерали, додека семето е богато со масла, протеини и минерали.

Тиквата е одлична за исфрлање на вишокот вода од организмот, особено за луѓето кои страдаат од реума или воспаление на бубрезите.

Дијабетичарите треба почесто да јадат тиква, како и луѓето со прекумерна дебелина. Одлична е и за луѓето кои имаат проблеми со желудникот и тенкото црево.

Во 245 гр тиква има 49 калории, 0,2 гр маснотии, 2 гр протеини, 3 гр влакна. Покрај тоа содржи витамини А и Ц, калиум, бакар, манган, витамини Б2 и Е, железо и магнезиум, фосфор, цинк, фолат.

Тиквата содржи и антиоксиданси како бета-каротен и алфа-каротен, кои го намалуваат ризикот од рак, очни болести и ја штитат кожата од оштетување.

Во народната медицина семките од тиква се користат како средство против детски глисти. Семките од тиква треба да јадат и деца, бремени жени, доилки и повозрасни луѓе. Може да јадете семки од тиква со мед на празен стомак. Малите деца треба да јадат од 30 до 50 грама, возрасните од 30 до 50, а постарите луѓе од 300 до 400 грама.

Семките од тиква се добри и за луѓето кои имаат проблеми со простата.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Здравје

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Read more

Магазин

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Читај повеќе