Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Оваа житна култура одлично успева во нашите краишта, па може да ја јадете сезонски, свежа и домашно произведена.

Здравствените предности на пченката се многубројни. Покрај тоа што не содржи глутен, пченката е и добар извор на растителни влакна - половина од едно парче содржи околу три грама растителни влакна.

Помага во борбата против високиот холестерол и го регулира крвниот притисок. Богата е со витамин Ц, магнезиум, Б витамини, а здрава е затоа што има многу малку маснотии - помалку од еден грам во едно клавче.

Витаминот Ц е важен за обновување на клетките. како и за силен имунитет, но тој е добар еликсир и против стареење. Б-витамините се важни за енергијата на метаболизмот, додека магнезиумот е одличен за нервниот систем и контракции во мускулите. Пченката, исто така, е богата и со антиоксиданси, кои се од исклучителна важност за здравјето.

Во продолжение, погледнете ја хранливата содржина на пченката:

Ние ви предлагаме неколку рецепти како да ја зготвите пченката додека ја имаме сезонски на располагање:

Remote video URL
Тагови
реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Здравје

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Read more

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Магазин

Неверојатни факти за животот во Шведска

Читај повеќе

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Читај повеќе

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Читај повеќе
  • filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Читај повеќе

Среќни во љубовта: Ѕвездите им се наклонети токму на овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Читај повеќе