Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Британската кралица Елизабета II ги повика Британците да мислат и на другите луѓе и да ја прифатат имунизацијата против COVID-19 кога ќе им биде понудена, пренесува The Guardian.

Весникот наведува дека во видео повик, со здравствени службеници кои ја доставувале вакцината низ Обединетото Кралство, кралицата порачала дека сите кои го одбиваат вакцинирањето во тој момент треба да помислат и на другите, не само на себе, како и дека нејзиното искуство со вакцинацијата е позитивно и без никакви несакани ефекти.

Кралицата Елизабета (94) и нејзиниот сопруг Филип (99) ги добија своите први дози на вакцина во јануари, а пораката на кралицата дојде откако британскиот министер задолжен за вакцинацијата Надим Захави рече дека бројките покажуваат дека 11 до 15 проценти од луѓето се двоумат околу вакцините и дека тој број е уште повисок кај припадниците на некои малцинства, пренесува британскиот весник.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Свет

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Read more

Во Ливерпул ќе се одржи концерт без почитување на епидемиолошките мерки

Read more
 

Вести

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Читај повеќе

Главниот координативен кризен штаб предлага до Владата тековните мерки да продолжат до 27 април

Читај повеќе