Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Погребното возило кое ја однесе кралицата Елизабета Втора до нејзиното последно почивалиште беше модифициран Jaguar.

И додека погребното возило со кое се транспортираше телото на кралицата од Шкотска до Лондон беше Mercedes заснован на класата Е, дизајниран од германски Binz, за погребот беше избран Jaguar, во чие создавање учествуваше и самата кралица.

Некои ќе се пошегуваат дека Mercedes бил избран поради километражата што морала да ја помине, што би било малку ризично во наводно „мускулестиот“ Jaguar. Шегата на страна, за време на самата погребна церемонија, која веројатно била режирана со години однапред, имало место исклучиво за националните брендови. Затоа возилата пристигнаа од Jaguar Land Rover.

Погребното возило од Jaguar е обоено во кралската боја Royal Claret, а поради неговата намена драстично е зголемена неговата должина, односно меѓуосовинското растојание. Автомобилот доби соодветна статуа на Свети Ѓорѓи како го убива змејот напред. Истиот украс на кралицата се наоѓа и на нејзиниот Bentley.

URL

Да се ​​вратиме на Jaguar и да ја споменеме елегантно интегрираната стаклена купола одзади во која се наоѓа самиот ковчег. Има и монолитни бандажи, кои покрај естетската улога имаат задача да го носат дополнителното оптоварување на стаклената купола. Кралицата лично учествувала во дефинирањето на дизајнот и го одобрила конечниот дизајн на автомобилот. Да потсетиме дека истиот избор беше направен и за погребот на нејзината мајка, кога ковчегот беше пренесен во модифициран Jaguar XJ.

Покрај Jaguar, во поворката имаше и два Range Rover автомобили во иста нијанса, а потоа имаше и лимузини од кралската флота, пред сè брендовите Bentley и Rolls-Royce.

Интересно е и тоа што и принцот Филип го избал своето погербно возило. За последното возење избра Land Rover 130. Се вели дека на смртната постела рекол: „Ставете ме во задниот дел на Land Rover и возете ме до Виндзор“.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Авто новости

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Volkswagen го сели производството од Германија?

Read more

Светот има нов рекордер во брзо возење во рикверц

Read more

Крај за „чистокрвниот“ V12: Lamborghini го произведе последниот Aventador

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Читај повеќе

Volkswagen го сели производството од Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Светот има нов рекордер во брзо возење во рикверц

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за „чистокрвниот“ V12: Lamborghini го произведе последниот Aventador

Читај повеќе

Електричната G-Class на Mercedes-Benz доаѓа во 2024 година

Читај повеќе

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе