Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Погребното возило кое ја однесе кралицата Елизабета Втора до нејзиното последно почивалиште беше модифициран Jaguar.

И додека погребното возило со кое се транспортираше телото на кралицата од Шкотска до Лондон беше Mercedes заснован на класата Е, дизајниран од германски Binz, за погребот беше избран Jaguar, во чие создавање учествуваше и самата кралица.

Некои ќе се пошегуваат дека Mercedes бил избран поради километражата што морала да ја помине, што би било малку ризично во наводно „мускулестиот“ Jaguar. Шегата на страна, за време на самата погребна церемонија, која веројатно била режирана со години однапред, имало место исклучиво за националните брендови. Затоа возилата пристигнаа од Jaguar Land Rover.

Погребното возило од Jaguar е обоено во кралската боја Royal Claret, а поради неговата намена драстично е зголемена неговата должина, односно меѓуосовинското растојание. Автомобилот доби соодветна статуа на Свети Ѓорѓи како го убива змејот напред. Истиот украс на кралицата се наоѓа и на нејзиниот Bentley.

URL

Да се ​​вратиме на Jaguar и да ја споменеме елегантно интегрираната стаклена купола одзади во која се наоѓа самиот ковчег. Има и монолитни бандажи, кои покрај естетската улога имаат задача да го носат дополнителното оптоварување на стаклената купола. Кралицата лично учествувала во дефинирањето на дизајнот и го одобрила конечниот дизајн на автомобилот. Да потсетиме дека истиот избор беше направен и за погребот на нејзината мајка, кога ковчегот беше пренесен во модифициран Jaguar XJ.

Покрај Jaguar, во поворката имаше и два Range Rover автомобили во иста нијанса, а потоа имаше и лимузини од кралската флота, пред сè брендовите Bentley и Rolls-Royce.

Интересно е и тоа што и принцот Филип го избал своето погербно возило. За последното возење избра Land Rover 130. Се вели дека на смртната постела рекол: „Ставете ме во задниот дел на Land Rover и возете ме до Виндзор“.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Авто новости

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Read more

Што значат бројките и буквите на гумите?

Read more

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Read more

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more
 

Автомобили

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе