Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана во понеделник навечер во Виндзор

Британската кралица Елизабета Втора ќе биде погребана во понеделник во 19:30 часот по локално време на приватна церемонија во капелата во замокот Виндзор, во западното предградие на Лондон, по државниот погреб во утринските часови, објави попладнево Бакингемската палата.

Во петок навечер, исто така во 19:30 часот по локално време (20.30 часот по средноевропско време), нејзините деца, вклучувајќи го и новиот крал Чарлс Трети, ќе се соберат на уште едно бдеење покрај нејзиниот ковчег кој е изложен во Вестминстерската палата во Лондон.

Кралицата почина на 8 септември на 96-годишна возраст во Шкотска. Таа владееше повеќе од 70 години.

Државниот погреб, прв по смртта на Винстон Черчил во 1965 година, ќе се одржи во 11 часот по локално време (12 часот по средноевропско време) во Вестминстерската опатија во присуство на 2.000 гости, вклучително и стотици странски достоинственици и членови на кралското семејство.

Ќе присуствуваат и 200 лица кои кралицата ги одликуваше во јуни годинава, пред сè здравствени работници ангажирани во пандемијата на COVID-19, соопштија од кабинетот на премиерот.

Ковчегот потоа ќе биде пренесен во капелата во замокот Виндзор.

Мисата ќе се одржи во 16 часот (17 часот по средноевропско време) во присуство на повеќе од 800 луѓе, а самиот погреб е резервиран за најблиското семејство, без фотографи и камери.

Кралицата ќе биде погребана во капелата на кралот Џорџ Шести, каде што почиваат татко ѝ и мајка ѝ, како и пепелта на сестра ѝ принцезата Маргарет.

Таму ќе биде пренесен и ковчегот на нејзиниот сопруг, принцот Филип, кој сега се наоѓа во кралската гробница.

Чарлс Трети в недела ќе одржи прием за шефовите на држави кои пристигнаа на погребот на кралицата.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Свет

Перу прогласи вонредна состојба поради денга, десетици илјади заразени

Read more

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Read more

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Read more

Навални требало да биде разменет за руски платен убиец, Путин се откажал во последен момент

Read more
 

Вести

Перу прогласи вонредна состојба поради денга, десетици илјади заразени

Читај повеќе

Падна вредноста на доларот

Читај повеќе

Променливо облачно време со сончеви периоди

Читај повеќе

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Читај повеќе

Уште едно убиство: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Читај повеќе
  • play_arrow

Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: Веста ме најде во домашен амбиент

Читај повеќе

Амбасадорката Тигањ: Во Хрватска може и со старите пасоши

Читај повеќе

Земјотрес во Босна и Херцеговина и во Хрватска

Читај повеќе

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Читај повеќе