НБА 2019/20

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Лос Анџелес Лејкерс славеа со 114:108 против Денвер и поведоа со 3-1 во меѓусебната серија во западното финале на НБА.

Ентони Дејвис и Леброн Џејмс одиграа силен натпревар, но севкупно Лејкерси доминираа, добро се справија во скоковите и имаа предност од 25:4 во поени од втора шанса.

„Кралот“ постигна 26 поени, 9 скока и 8 асистенции, беше одличен во одбраната и реализираше клучни пенали во последниот период. Раџон Рондо додаде 11 поени и 7 асистенции од клупата.

Големиот проблем на Денвер беше што Јокиќ никогаш не влезе во форма откако брзо насобра лични грешки. Србинот остана со 16 поени и 7 скока и во оваа ситуација неговиот тим не можеше да се надева на успех.

Remote video URL
реклама

Кошарка

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Read more

Дерик Роуз повторно мета на Лејкерс

Read more

Дончиќ е ран фаворит за МВП на следната сезона

Read more

Леброн до Коби: Брате, се надевам дека се гордееш со мене!

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе