Кралот на Јордан го предупреди Израел на можност за голем судир во случај на анексија

Кралот на Јордан, Абдула II, го предупреди Израел за опасност од голем конфликт меѓу нив, доколку Израел анектира големи делови на окупираниот Западен Брег.

„Ако Израел навистина го анектира Западниот Брег во јули, тоа ќе доведе до голем конфликт со Јордан“, изјави Абдула II за германскиот магазин Der Spiegel.

Израел објави дека ќе ги анектира еврејските населби и долината Јордан, што би можело да предизвика колапс на мировниот процес, што е застој во подолго време и ќе спречи формирање палестинска држава.

Абдула II, чија земја е близок сојузник на Западот и една од само двете арапски земји што потпишале мировен договор со Израел, рече дека „лидерите кои се залагаат за решение засновано врз моделот на една (наместо две) држава не разбираат што ќе значи тоа“.

„Што ќе се случи ако палестинската национална управа пропадне? Ќе има повеќе хаос и екстремизам во регионот“, рече јорданскиот крал. Тој одби да каже дали евентуалната анексија ќе го загрози мировниот договор меѓу Јордан и Израел.

Тој додаде дека не сака да се заканува, но дека „се разгледуваат сите опции“ и дека неговата земја се согласува со многу земји во Европа и во светот дека на Блискиот Исток не треба да се применува „законот на посилниот“.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Свет

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Read more

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Read more

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Read more

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе