Кралска венчавка: Славните гости пристигнуваат во Виндзор

Лондон, 19 мај 2018 (МИА) - Принцот Хари и Меган Маркл денеска ќе се венчаат во капелата во дворецот во Виндзор, а церемонијата директно од местото ќе ја следат 600 лица, а преку телевизија целиот свет.

Венчавката ќе почне во 12 часот по локално време.    

Во Виндзор веќе почнаа да пристигнуваат првите гости, меѓу кои Опра Винфри, пејачот Џејмс Блант и актерот Идрис Елба. Набрзо стигнаа и Викторија и Дејвид Бекам, Елтон Џон со партнерот Дејвид Фурниш, како и Амал и Џорџ Клуни.

Вчера беа завршени последните подготовки, а пробата со возењето со кочија предизвика внимание на стотици луѓе. Кралската двојка помина во автомобил во придружба на полицијата.

Безбедносните мерки ќе бидат засилени околу дворецот Виндзор.

Полицијата постави барикади за да ги спречи напаѓачите со возила како што беше случајот кога минатата година возило влета во група луѓе кај Вестминстерскиот мост.

Патролите имаат придружба и од кучиња трагачи.

Од набљудувачите се бара да не фрлаат конфети додека поминува кочијата, со образложение дека тоа претставува потенцијален ризик, а и тешко е за чистење.

Најголемо медиумско внимание последните денови предизвика веста кој ќе ја испрати Меган до олтарот.

Кралското семејство соопшти дека таткото на младоженецот, британскиот престолонаследник принцот Чарлс ќе ја испрати Меган до олтарот препуштајќи му ја на принцот Хари.

Имено, Меган била таа која го замолила идниот свекор да ја придружува на нејзиниот пат до олтарот на капелата Сент Џорџ, откако нејзиниот татко мораше да се повлече поради здравствени проблеми.

- На принцот од Велс ќе му биде чест на овој начин да и посака добредојде на Меган Маркл во кралското семејство, соопшти Кенсингтонската палата.

Британската принцеза Елизабета Втора минатата недела официјално даде свој „благослов“.

Во меѓувреме, во Лондон пристигна мајката на Меган, Дорија Регланд, која вчера првпат се сретна со кралицата Елизабета во дворецот Виндзор во друштво на својата ќерка и идниот зет. Претходно се сретна и со принцовите Чарлс и Вилијам.

Принцот Хари и американската актерка синоќа престојуваа во различни хотели во подрачјето на Виндзор.      

Свадбената торта ќе биде од лимон и сируп од бозел.    

Меѓу девериците ќе биде и Шарлот, ќерката на Вилијам и Кејт, а на девојчињата ќе им се придружи и нејзиниот брат Џорџ.

Според некои проценки, свадбата ќе чини околу 500.000 фунти.

Компанијата „Бритиш ервајс“ на свој начин ќе ја одбележи венчавката, со лет од Лондон до Торонто со екипаж чии членови се викаат Хари или Меган.

Кралската венчавка може да ја следите во живо на следниот линк:

реклама

Живот

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Read more

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Read more

Многу мажи се плашат од жените родени во овој хороскопски знак

Read more

Одржливата мода во фокусот на Моден викенд Скопје: Дали сме подготвени?

Read more

Магазин

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе