Кратка приказна за кецал, светата птица на Маите и Ацтеките

Оваа птица можеби нема распон на крилјата како андиски кондор, ниту моќни канџи како орелот, но затоа поседува извонредна убавина поради која станала предмет на желба и инспирација за бројни митови и божества.

Птицата квецал многумина ја сметаат за една од најубавите на јужноамериканскиот континент. Поради тоа не нѐ чуди фактот што таа претставувала свето животно во речиси сите средноамериакански култури. Според верувањата, во неа се спојувале небото и земјата. Шпанскиот хроничар од XVI век, Бернандин де Сахагун, бил меѓу првите Европејци кои ја виделе оваа птица, па ја опишал со следниве зборови:

„Има многу богати перја во разни бои; остар, жолт клун и пердувест покривач на главата, сличен на чешелот кај петлите... Пердувите кои растат на опашката се нарекуваат куезали и се со многу зелена и блескава боја, додека целиот грб ѝ е исто така прекриен со доста сјајни и зелени пердуви“.

Дури и денес кога ќе се дигне маглата над густите прашумни на Средна Америка, можете да ја видите оваа птица како јаде диво авокадо или изведува добро извежбани движења со кои привлекува партнер. Денес претспоставуваме дека таа глетка ја гледале и древните народи. Маѓепсани од глетката, си помислиле дека се работи за божество - Кецалкоатл кај Ацтеките и Кукулкан кај Маите.

Нив вековите передувестата „змија“ го претставувала богот заштитник кој ја пролеал својата крв за да им даде живот на луѓето, плодно земјиште, оган и писмо. Овој добронамерен бог трпел разни искушенија за на крајот да исчезне на небото како утринска ѕвезда ветувајќи дека еден ден ќе се врати од исток.

Најценети пердуви

Уште од најраните времиња народите на Мезоамерика ја обожавале оваа чудесна прица со опашка која може да порасне и до 90 сантиметри. Од внејзините пердуви биле правени актрактивни украси за глава кои ги носеле припадниците на елитата: кралеви, свештеници и војници. Колку ја ценеле говори и податокот дека дури и зборот „кецал“ (quetzal) бил составен дел од името на некои владетели - кралот Кецал Јагуар I, додека нивниот лов без дозвола се казнувал и со смрт.

Меѓутоа, кога се обиделе да ги одгледуваат во заробеништво сфатиле дека тоа е речиси невозможно. Една хроника од XVI век опишувал таков неуспешен обид:

„Немозможно е да се одгледуваат, ниту во кавез ниту на било кој друг начин, иако тоа беше пробано - бидејќи не сакаат ниту да јадат ниту да се одморат“.

Затоа Ацтеките ги праќале своите најдобри ловци во тропските шуми на Гватемала, за да ги фаќаат. Меѓутоа, првичните обиди за качување на дрвјата и лов во високите крошни се покажале како страшно опасни, бидејќи ловците често паѓале и кршеле раце и нозе, а во некои случаи и загинувале. Поради тоа одлучиле да ги ловат со помош на стапици.

Денеска птицата кецал се смета за загрозен вид. Нејзиниот опстанок е доведен во прашање поради ловокрадство, илегална трговија и поради уништување на шумите кои таа ги населува. Доколку ситуацијата не се поправи, оваа птица ќе остане само како спомен во старите книги, но и на знамето и парите на Гватемала, која во 1871 година ја прогласи за национално животно.

Дури и валутата на Гватемала го носи името кецал.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе