Крцкаво евтино јадење: Шунка и кашкавал меѓу два слоја тиквички и презла

Љубителите на тиквички ова јадење ќе ги воодушеви, а останатите ќе ги предизвика да му дадат шанса.

Едноставните јадења секого освојуваат на прв залак, но освен поради вкусот луѓето ги освојува и леснотијата на подготвувањето на јадењата. Доколку сте љубител на тиквички, тогаш дефинитивно треба да го пробате овој рецепт. Помеѓу два слоја зеленчук се наоѓа кашкавал и шунка, а ова вкусно јадење можете да го служите и за ручек, но и за вечера. Состојките се евтини, а повеќето веќе ги имате дома.

Потребни состојки:

 • 4 тиквички
 • 3 јајца
 • 1 младо кромитче
 • 120 гр брашно
 • 6 парчиња шунка (или друга салама)
 • кашкавал (вид по ваш избор)
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • маслиново масло
 • презла
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Тиквичките изрендајте ги, посолете ги и оставете ги да отстојат 20 минути, па потоа добро процедете ги. Соединете ги со јајцата, додадете им сечкан млад кромид, посолете и побиберете. Измешајте, па сипете брашно и прашок за печиво. Повторно измешајте. Огноотпорен сад намачкајте со маслиново масло, посипете со презла, па сипете половина од количината на смесата од тиквички и рамномерно распоредете ја. Над неа наредете шунка и кашкавал, па уште еден слој од смесата и истата израмнете ја. Посипете со презла, турете малку маслиново масло и печете во рерна на 200°C околу 40 минути.

Remote video URL
Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Читај повеќе

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Читај повеќе

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Читај повеќе

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе