Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Не сте сигурни што да подготвите за ручек? Пилешкото е секогаш добро решение, особено ако се комбинира со компири.

Сите знаеме дека белото месо често знае да излезе прилично суво, но со овој рецепт таква грешка нема да излезе. Со овој начин на подготовка ќе добиете бело месо што ќе биде крцкаво однадвор, а сочно и меко одвнатре. За овој рецепт ќе ви биде потребна и супа, а слободно може да искористите и готова замрзна, доколку имате таква во замрзнувачот. Супата на секое јадење му дава посебен вкус.

Ако сакате, можете да направите пржено бело месо без да користите јајца, брашно и презла.

Потребни состојки:

 • 500 gr пилешко филе
 • 1 кромид
 • 4 чешниња лук
 • 150 gr брашно
 • 200 gr пармезан
 • лук во прав
 • со
 • бибер
 • маслиново масло
 • путер
 • 200 ml супа
 • 200 ml павлака за готвење

Подготовка:

Зачините сол, бибер и лук во прав втријте ги во месото, потоа измешајте брашно и 100 gr од од пармезанот и убаво превртувајте го месото во него, исто како кога тоа го правите со презла. Во тава турете малку маслиново масло и путер и испржете го месото. Потоа извадете го месето, во тавата ставете го исечканиот кромид, а кога ќе се испржи додадете го и исечканиот лук. Истурете супа, останатите 100 gr пармезан и павлаката за готвење. Кога сосот ќе почне да врие, вратете го месото и оставете на оган уште неколку минути.

Потоа можете да го комбинирате со пекарски компир, ориз, или некој друг додаток по желба. Украсете со магдонос или босилок.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за пита со сливи

Read more

Рецепт на денот: Паштета од сардина

Read more

Десерт на денот: Пита со јаболка

Read more

Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
 • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
 • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе