Крем чорба со домати и сланина

Еве еден поинаков рецепт за крем чорба.

Состојки:

Четири парчиња димена сланина

Конзерва сецкани домати

Лажичка сенф

Четири главици кромид

Два моркова

Едно чешне лук

Сол, бибер

Начин на подготовка:

Исецкајте ја сланината на коцки и пржете ја за да стане крцкава. Тгнете ја од огин.

Додајте го зеленчукот исецкан на коцки и пржете.

Додајте ги доматите, сенфот, бибер и сол. Кога ќе прокрцка, додајте 750 мл. вода и оставете да се вари додека зеленчукот да стане мек.

Пред сервирање, додајте ја сланината и послужете.

реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more

Рецепти

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Read more

Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Read more

Предлог за ручек: Тортиљи со пилешко во кари сос

Read more

Магазин

Саманта Сепулведа, секси полицајка од која криминалците не бегаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои не знаат за емоции

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се живее во највисоката зграда на светот?

Читај повеќе

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе