Кренете глава од телефоните: Колкава штета може да ви направат?

Не треба да претерувате во ништо, дури ни во користењето на мобилните телефони. Прекумерното зборување, пишување и држење на телефонот во раце може да направи голема штета по вашето здравје.

Телефонски лакт

Кога го држите мобилниот телефон на уво за да зборувате, можно е да почувствувате болка и/или пецкање во подлактицата и малиот прст. Ова е клинички познато како Cubital Tunnel Syndrome и е предизвикано од триење на рамото со улнарниот нерв. Тоа е еден од главните нерви на раката, и нервот што го погодувате кога ќе го удрите лактот. Ако лактот ви е свиткан подолго време, притисокот извршен врз улнарниот нерв го прекинува протокот на крв.

Болка при пишување пораки

Болката во палците и зглобовите од прекумерна употреба на смартфонот за пишување пораки, исто така е честа појава. Ова често се нарекува text claw и станува збор за повреда како резултат на постојано напрегање предизвикано од континуирано виткање и кратки повторливи движења на палецот кон екранот.

Пожелно е да го држите телефонот со двете раце бидејќи така го распределувате напорот и се намалува веројатноста за трајни повреди.

Врат и дишење

Долготрајното и непрекинато „работење“ на смартфонот ја менува и позицијата на главата на вратот, и тоа станува пострашно со секое продолжување на времетраењето на ваквата положба, Ова резултира со болка во вратот и лошо држење на телото.

Овие промени во положбата влијаат и на лопатките на рамената и се зголемува оптоварувањето на мускулите прицврстени за нив. Ова е особено проблематично, имајќи предвид дека многу од овие мускули се неопходни за движење на рацете.

Сепак, загрижувачки е што истражувањата покажуваат дека овие промени во начинот на кој го држиме телото додека ги користиме уредите имаат штетни промени во функцијата на белите дробови, намалувајќи го нивниот капацитет, што укажува на тоа како дишните патишта се попречени.

Со тек на време, овие промени можат да ја намалат респираторната функција на организмот. Значителен пад на функцијата на белите дробови е забележан дури и кај децата, што укажува на многу рано редовно користење на смартфоните кај децата и нивна зголемена употреба на рана возраст.

Зависност

Се разбира, постојат и ментални и социјални влијанија од прекумерната употреба на смартфоните, вклучително и зависноса од нив, која станува сѐ почест проблем во светот.

Користењето паметни телефони предизвикува многу сигнални патишта во мозокот поврзани со чувството на награденост и нè прави да се чувствуваме добро, како ослободување на допамин. Ова може да доведе до тоа да се потпреме на нашите телефони и да ги користиме почесто за да продолжиме да го постигнуваме овој наплив на допамин.

Симптоми на зависност од паметни телефони вклучуваат нарушен сон, проблеми со извршувањето задачи, изолација од луѓе и прикривање на реалното време поминато со смартфонот.

Прекумерната, проблематична употреба може да предизвика и номофобија - страв да не останете без мобилниот телефон. Ова резултира со вознемиреност кога сте без телефонот, потење, вознемиреност и треперење.

реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Здравје

Фински градинки поставија мини шуми во дворовите, имунитетот на децата веднаш подобрен

Read more

Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Read more

Против досадното 'рчење: Растение идеално за во спалната

Read more

Како да се справите со губење на косата по прележан COVID-19?

Read more
 

Магазин

Фински градинки поставија мини шуми во дворовите, имунитетот на децата веднаш подобрен

Читај повеќе

Предности и маани од гледањето порно филмови за жените и мажите

Читај повеќе

Трите најчести грешки поради кои се расипува зимницата

Читај повеќе
  • play_arrow

Колкави се шансите да преживеете корона ако сте вакцинирани и ако не сте?

Читај повеќе

Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Читај повеќе

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Читај повеќе

Важи за најдобар: Хороскопски знак кој не може да поднесе неправди

Читај повеќе

Против досадното 'рчење: Растение идеално за во спалната

Читај повеќе

Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи

Читај повеќе