Креш тест еволуција: Безбедноста на атомобилите некогаш и сега

Првите модели и дизајни за автомобили биле направени во 15. век и тоа од Леонардо да Винчи. Оттогаш, состојбата на глобалната автоиндустрија се има значително сменето, секако.

Од погон на парна машина, бензинци, па хибриди и денеска до електрични автомобили, безбедносните карактеристики на возилата играат важна улога при изборот.

Автопроизводителите поминаа долг пат низ историјата на автобезбедноста и денес се достигнуваат нови нивоа на стандардите за безбедност во сообраќајот.

Remote video URL

Потребата да се револуционизира автобезбедноста не беше целосно реализирана до 50-тите, кога беа развиени првите воздушни перничиња за повеќекратна употреба, како и други безбедносни механизми.

Но, како што возилото старее, има неколку фактори што влијаат врз намалувањето на безбедноста на автомобилот, на страна од механичкото трошење.

Remote video URL

Статистичките податоци покажуваат дека возачот има 10 пати поголем ризик од фатални повреди во судир со возило старо 30 години во споредба со понов модел. Автомобилската индустрија континуирано работи на подобрување на безбедноста на актуелните механизми, како и на развој и тестирање на нови идеи за побезбедни возила.

Само изминатава година видовме значителен развој на технологиите на возење и нови типови на воздушни перничиња.

Remote video URL
реклама
„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

Read more
Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Read more
Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Read more
Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Read more

Авто новости

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Read more

Fiat го претстави Tipo Cross

Read more

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Read more

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Read more

Автомобили

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе
  • filter

Fiat го претстави Tipo Cross

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Yamaha го најави новиот „ѕвер“

Читај повеќе
  • filter

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Може да ви падне задниот браник – призна Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се вози „ракета“ без прозорци и покрив?

Читај повеќе