Крис Хемсворт паузира од глума поради ризик од развој на Алцхајмер

Актерот Крис Хемсворт објави дека ќе направи пауза во кариерата откако дозна дека има зголемен ризик од развој на Алцхајмерова болест.

Ѕвездата на „Thor“ до ова сознание дојде во текот на снимањето на документарната емисија Disney+ Limitless додека направи одредени тестирања.

Во таа прилика дозна дека има две копии на генот ApoE4, наследени по една од мајката и една од таткото, што ја прави веројатноста за ризик поголем од 8 до 10 пати поголем дека болеста може да се развие. Триесет и деветгодишниот актер истакна дека тестирањата ги потврдиле неговите најголеми стравувања и додаде дека ќе преземе превентивни чекори да не дојде до развој на болеста.

Алцхајмеровата болест е најчеста причина за деменција и може да предизвика сериозни проблеми со паметењето, конфузија и проблеми во комуникација.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Филм & ТВ

Харисон Форд е подмладен во трејлерот за „Indiana Jones 5“

Read more

Прв тизер трејлер за документарецот на Хари и Меган за Netflix

Read more

Објавен трејлер за цртаниот „Super Mario Bros.“

Read more

Џулија Робертс објави ретка фотографија од нејзините 18-годишни близнаци

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Харисон Форд е подмладен во трејлерот за „Indiana Jones 5“

Читај повеќе

Кање Вест повторно блокиран на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв тизер трејлер за документарецот на Хари и Меган за Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за цртаниот „Super Mario Bros.“

Читај повеќе

Џулија Робертс објави ретка фотографија од нејзините 18-годишни близнаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Џена Ортега стана Wednesday?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе гледаме на Netflix во декември?

Читај повеќе

Ќерката на Кетрин Зита-Џонс и Мајкл Даглас порасна во убавица

Читај повеќе
  • play_arrow

Истиот подрум, нова генерација: Погледнете го трејлерот за That ’90s Show

Читај повеќе