Кривична за двајца скопјани: Со најдена лична карта се обиделе да земат кредит

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против скопјаните Џ.Л.(29) и Ф.Б.(25),  поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на лични податоци" и „измама при добивање на кредит или друга погодност". 

- Пријавените пронашле изгубена лична карта на лице од Скопје и во текот на ноември 2022 година со пронајдената лична карта, лажно претставувајќи се дека се лицето со генералии од личната карта, во две различни филијали на финансиски друштва, во два наврата, секој лично, се обиделе да подигнат брз кредит и на тој начин се обиделе да го доведат во заблуда административниот службеник да им одобри брз кредит, информираат од МВР.

реклама

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Хроника

Прегазена малолетничка во Струшко: Ја удрил со мотоцикл и побегнал

Read more

Прегазен 77-годишен велосипедист, пренесен е во болница

Read more

Се обиделе да ограбат црква, па го нападнале клисарот: Уапсени разбојници во Радовиш

Read more

Кривична за надрилекар од Кочани, лекувал со оксиводородна смеса

Read more
 

Вести

Прегазена малолетничка во Струшко: Ја удрил со мотоцикл и побегнал

Читај повеќе

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Читај повеќе
  • filter

Франкенштајн, Едвард Втори и Демонот од Дебар Маало на МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Германија повторно е во два дела: Изборната мапа покажа длабоки поделби

Читај повеќе

Утре и в петок локално невреме со пороен дожд и грмежи, најави УХМР

Читај повеќе

СЗО: 2,7 милиони луѓе годишно умираат во Европа од алкохол, тутун и преработена храна

Читај повеќе

ОЈО ги повлече основните две од три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот Империја

Читај повеќе

Нападнат кабинетот на Еди Рама, уапсен странски државјанин

Читај повеќе

Казни за 123 возачи во Скопје, 17 возачи на мотоцикл

Читај повеќе