Хроника

Кривична за кичевчанец за производство и промет со наркотични дроги

16. септември 2018 - 14:52 | МИА

Кичево, 16 септември 2018 (МИА) - Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, „спречување службено лице во вршење службено дејствие“ и „спречување на докажување“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против А.А. (34) од Кичево.

При претрес извршен во неговиот дом на 23-ти минатиот месец, пријавениот започнал да ги попречува и ги оттурнувал полициските службеници во преземнањето на службените дејствија, а во еден момент од кујната земал две кеси со опаковки со бела прашкаста материја и се обидел да ги исфрли во тоалетот.

При претресот, пронајдени и со потврда одземени се 25 помали паковки со бела прашкаста материја, три цвета растителна материја и 188.100 денари. Од добиеното вештачење извршено во Министерството за внатрешни работи во Скопје, констатирано е дека во 25 паковки има опојна дрога кокаин, а цветовите-растителниот материјал се марихуана. На пријавениот одредена му е мерка притвор во траење до 30 дена, а потоа е спроведен во казнено поправната установа „Затвор-Скопје“ известува потпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски.

Коментирај