Кривична за маж од ресенско за лажно пријавување бомби преку Facebook

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Отсекот за компјутерски криминал при СВР Битола поднесе кривична пријава против З.И.(45) од с.Горно Крушје, ресенско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста”, казниво по член 144 став 4 од Кривичниот законик.

Од МВР денеска информираа дека на 28.06.2020 околу 16:40 часот пријавениот креирал лажен профил на социјалната мрежа Facebook од кој, на официјален Facebook профил на туристичка агенција од Битола, која е овластен превозник на вработени во фирма во Битола, испратил порака со заканувачка содржина дека на комбињата и автобусите има поставени бомби кои ќе се активираат кога ќе пристигнат пред фабриката, заедно со вработените во агенцијата.

После неколку минути, истата порака ја поставил на Facebook профилот на агенцијата. Слични пораки со заканувачка содржина, од лажно креирани профили, пријавениот повеќе пати им испраќал и на одговорни лица во фирмата каде претходно работел, а во знак на револт за добиениот отказ.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Хроника

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро

Read more

Санкционирани диви тркачи на скопските улици

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

Момче исчезна во водите на Преспанско Езеро, потрагата е во тек

Read more

Вести

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Читај повеќе

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро

Читај повеќе

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани диви тркачи на скопските улици

Читај повеќе

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Читај повеќе

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Читај повеќе

Во Австралија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Читај повеќе

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Читај повеќе

Прва седница на новиот собраниски состав под здравствени протоколи

Читај повеќе