Кризата со недостиг на работна сила во Германија го достигна врвот

Кризата со недостигот на квалификувана работна сила го достигна својот врв во Германија, а речиси половина од германските компании се погодени од недостаток на стручњаци, соопшти денеска Институтот за економски истражувања Ifo од Минхен.

„Во јули, 49,7 отсто од анкетираните компании рекоа дека се погодени од недостиг на работна сила“, објави Институтот Ifo од Универзитетот во Минхен. Ова е најмногу од 2009 година, кога овој институт спроведува ваков вид на испитување.

Недостигот на работници, според информациите од претприемачите, ја намалува ефикасноста на фирмите и приходите.

„Сè повеќе компании мораат да го ограничат своето работење бидејќи едноставно немаат доволно персонал“, вели Стефан Зауер од Ifo. Според проценките на експертите, овој проблем може да се влоши на среден и долг рок.

Најголем недостиг на работници е забележан во услужната дејност, а погодени се дури 64 отсто од хотелиерството и угостителските компании. Слична е состојбата и во транспортот и превозот на стоки.

Владата неодамна најави промена на законот

Во секторот преработувачка индустрија најпогодена е прехранбената индустрија. Во градежниот сектор 39,3% од компаниите се жалат на недостиг од работници, а бројката би била поголема доколку градежните компании би можеле да работат со полн капацитет, што во моментов не е случај поради недостиг на материјали.

Традиционално, сè уште има недостиг од експерти во ИТ индустријата и во автомобилската индустрија, како и во здравството. Дополнителен проблем е недостигот на ученици во стручните училишта. Годишно меѓу 15 и 20 илјади места за стручна обука остануваат непополнети.

Германската влада неодамна најави промена во законот за имиграција, со која ќе се овозможи имиграција на млади луѓе кои се подготвени да изучуваат некои од дефицитарните занимања.

Социјалдемократско-зелено-либералната влада подготвува и измена на законот за азил, со која на младите чие барање за азил е одбиено или се во процес на чекање одговор ќе им се овозможи да останат во Германија во случај на успешна обука. Демохристијанската опозиција жестоко се спротивставува на оваа идеја бидејќи смета дека тоа ќе ја зголеми мотивацијата за илегална имиграција.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Бизнис

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер

Read more

Волстрит: Nasdaq на највисоко ниво во последните три месеци

Read more

Пад на пазарот на смартфони во Европа

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе